CASE STUDY: Coboty i szlifowanie gitar.

Mamy dla Was jedną z zakończonych sukcesem historii wdrożeń zrobotyzowanych stanowisk szlifowania. Automatyzacji  został poddany proces szlifowania gitar akustycznych czeskiej marki Furch Guitars. To studium przypadku świadczy po pierwsze o potencjale możliwości tego typu aplikacji na rynku, a także o kompetencjach naszego partnera Servind, który był odpowiedzialny za cały projekt - od analizy procesu, koncepcji, doboru sprzętu, materiałów i konstrukcji zakończonej wdrożeniem do produkcji.

Zrobotyzowaneszlifowanie przy pomocy cobotów Universal Robots.

Stanowisko robocze używane przez Furch Guitars do szlifowania korpusów gitar akustycznych przed malowaniem jest wyposażone w dwa sześcioosiowe roboty współpracujące firmy Universal Robots. Dzięki uniwersalnemu chwytakowi robot manipulacyjny UR5 zapewnia, że ​​dziesięć różnych typów gitar jest montowanych na unikalnym obrotowym stole zaciskowym, który nie tylko zaciska gitarę, ale także centruje ją w żądanej pozycji, potrzebnej do szlifowania. Niezawodne mocowanie zapewnia próżnia generowana przez odkurzacz. Drugi robot współpracujący UR10e służy dosamego szlifowania i jest wyposażony w głowicę szlifierską Mirka® AIROS 650CVze zintegrowanym odsysaniem. Na danym stanowisku pracy korpus gitary jes tszlifowany całkowicie ze wszystkich stron, w tym z tzw. lobów (boków).

Automatyczna wymiana materiałów ściernych dzięki narzędziom MIRKA.

Po zakończeniu operacji szlifowania korpus gitary umieszczany jest w skrzyni magazynowej, skądgitary są zabierane przez operatora produkcji. W miejscu pracy zastosowano kolorowe oświetlenie LED RGB, które nie tylko oświetla miejsce pracy, ale również służy jako sygnał stanu i postępu szlifowania robota.  Do danej operacji szlifowania używany jest materiał ścierny Mirka Gold. Materiał ścierny jest ponownie umieszczany w zautomatyzowanej jednostce wymiany materiału ściernego, zintegrowanej wewnątrz zrobotyzowanej celi szlifierskiej. Tutaj, zgodnie z wstępnie zdefiniowanym programem, ramię robota wybiera i mocuje materiał ścierny do podkładki głowicy szlifierskiej. Zużyty materiał ścierny jest ponownie usuwany z podkładki w zautomatyzowanej jednostce wymiany materiału ściernego i wpada do odpowiedniego pudełka na odpady.

Twój pierwszy punkt kontaktu w regionie CEE - zrobotyzowana obróbka powierzchni.

Ambicją partnerstwa SPE Labs i Servind jest stworzenie centrum kompetencji dla zrobotyzowanych aplikacji szeroko pojętej obróbki ślusarskiej powierzchni w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Współpraca z nami to wsparcie całego procesu wdrożeń zrobotyzowanych aplikacji szlifierskich. Od analizy procesu i operacji, po dobór narzędzi i materiałów, testy przedwdrożeniowe, project managment dowdrożenia.

Gotowi na robotyzację szlifowania i polerowania?

Umówmy się na bezpłatne konsultacje. Razem przełamiemy bariery i przeniesiemy Twoje procesy obróbki powierzchni na wyższy poziom.

📩 Kontakt: info[at]spe-global.com

📞 Tel.: +48  602 471 862 (PL)